Bradavické koleje

Každého to čeká a nemine. Zařazení do jednotlivých kolejí probíhá ještě před slavností hostinou hned po příjezdu do Bradavic.

Snad každý netrpělivě čeká na konečný verdikt Moudrého klobouku, který spravedlivě rozdělí žáky do jednotlivých kolejí podle jejich vlastností, ale třeba i přání jako tomu bylo u samotného Harryho.

Jak ale jednotlivé koleje vznikaly a co můžete od jejich příslušníků očekávat?

Na začátku byli 4 zakladatelé - Rowena z Havraspáru, Helga z Mrzimoru, Godrik Nebelvír a  Salazar Zmijozel. Každý ze zakladatelů přinášel jiné cnosti, povahové vlastnosti, ale i přesvědčení. Ty se pak převtělily do povahy a poslání jednotlivých kolejí.

Havraspár (anglicky Ravenclaw)  symbolizuje intelekt a vzletnost myšlenek. Kolejním erbovním zvířetem je orel (Ve filmu je ale vyobrazen havran). Orel symbolizuje výšky, které nejsou dosažitelné pro ostatní smrtelníky. Orel je doplněný o kolejní barvy modrou a bronzovou (ve filmu je nahrazena stříbrnou barvou).  Kolejním duchem není nikdo jiný než Helena z Havraspáru (jinak také šedá dáma). Helena z Havraspáru se pravděpodobně všem vybaví ve spojitosti s jedním z Voldemortových viteálů - Diadém její matky, Roweny, který jí Helena Ukradla. Nejzmámnějšími členy Havrapáru je například Zlatoslav Lockhart (Gilderoy Lockhart), Cho Chang nebo Lenka Láskorádová (Luna Lovegood).

Mrzimor (anglicky Hufflepuf) symbolizuje loajalitu, férovost a pracovitost. Erbovním zvířetem je jezevec, který symbolizuje zázemí a stabilitu. Doplněný kolejními barvami - černou a žlutou, které symbolizují pšenici a černou půdu. Helga z Mrzimoru bývala kdysi jednou z největších čarodějek, bez jakýchkoliv známých dědiců. V šesté knize ale najdeme zmínku o Hepzibě Smith, kterou Voldemort zabil kvůli dalšímu viteálu - Poháru Helgy z Mrzimoru. Přestože v prvním díle Mrzimorem všichni opovrhují. A sem tam je považovaný za "kolej hlupáků". Čest a loajalita členů Mrzimoru se objevuje například v tom, že z ní pochází vůbec nejméně černokněžníků. Mezi nejznámější členy Mzimoru patří Cedric Diggory, Mlok Scamander nebo Nymfadora Tonksová.

Zmijozel (anglicky Slytherin) založený Salazarem Zmijozelem. Zmijozel definuje ctižádost, je často popisovaný jako kolej, ze které pochází mnoho zlých čarodějů, ale rozhodně tomu tak není u všech absolventů Bradavické školy čar a kouzel. Zmijozel má ve znaku hada, který je doplněný zelenou a stříbrnou barvou - vše symbolizuje ctižádost, cílevědomost a sem tam se dá říct i vypočítavost. Zmijozel je poznamenaný přesvědčením jeho zakladatele, který chtěl, aby se žáci vybírali jen z čistokrevných kouzelnických rodin. To způsobilo rozkol s ostatními kolejními zakladateli a Salazar Zmijozel byl nucen z Bradavic odejít. Podobný příběh čekal i Toma Rojvola Raddle (Tom Royvol Raddle), který je později známý jako sám Lord Voldemort. Do koleje bylo přiřazeno, ale i mnoho jiných velmi důležitých postav. Mezi nimi například ředitel koleje Severus Snape, Draco Malfoy (A celá Malfoyovic rodina) Bellatrix Lestrange, Horácio Křiklan a další.

Nebelvír (Anglick Griffyndor) symbolizuje udatnost a statečnost. Se lvem ve znaku, který je doplněný zlatou a červenou barvou byl založen Godrikem Nebelvírem. Do Nebelvíru bylo přiřazeno velmi mnoho hlavních postav ze série Harryho Pottera™ mezi nimi ředitelka koleje Minerva McGonagall nebo samotný Harry, Hermiona a Ron. Godrik Nebelvír se nám připomíná hlavně v sedmé části série, kdy Harry obdrží meč Godrika Nebelvíra, který se jako jediný z artefaktů, které patřili kolejním zakladatelům, nestal viteálem. Naopak dokáže viteály zničit. Jak uvidíme na začátku filmu, Harry si nepřeje nic jiného než se stát členem Nebelvíru. Jeho rodiče Lily a James Potter byli jeho členové také. Obecně je Nebelvír považován za vznešenou kolej, jejíž členové jsou předurčení k velkým věcem. Mezi další neméně důležité členy patří - Wealseyovi celkově, Sirius Black, Remus Lupin, Rubeus Hagrid, Neville Longbottom a další.

Do jaké koleje byste byli zařazeni vy?

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.